Kørekort pris i Måløv2023-03-02T12:42:58+01:00

Kørekort pris i Måløv

Prisen for at opnå et kørekort varierer mellem køreskoler. Det kan være svært at bestemme den endelige pris, da den er afhængig af både den enkelte person og den valgte køreskole/kørelærer. At erhverve et kørekort kræver beståelse af både teori- og praktisk prøve. Man skal som minimum købe den såkaldte lovpakke når man begynder på kørekortet. Lovpakken indeholder minimumskravene fra loven for teori- og køreundervisning:

29 teorilektioner
4 lektioner på manøvrebane
16 almindelige kørelektioner på vejen med en kørelærer
4 lektioner på køreteknisk anlæg (glatbane).
Men de færreste kan nøjes med minimumskravene fra lovpakken. De fleste elever har brug for ekstra kørelektioner for at være gode nok til at bestå køreprøven.
Ud over lovpakken, er der yderligere udgifter, man skal inkludere i sit budget:
Ekstra kørelektioner
En kørelektion samt leje af bil til praktisk prøve
Prøvegebyr til Færdselsstyrelsen
Administrationsgebyr
Førstehjælpskursus
Lægeerklæring

Bliv kontaktet

En af vores kørelærere vil ringe dig op hurtigst muligt

Når du sammenligner priser på et kørekort, er det vigtigt at tage alle relevante omkostninger i betragtning og undersøge de tilgængelige priser i dit lokale område.

Vær opmærksom på, at en billigere pris på en lovpakke ikke nødvendigvis betyder, at du får en billig pris på dit kørekort. Ofte kan man opleve dårligere kvalitet og længere ventetid mellem kørelektionerne, når man vælger den billigste pris. Dette kan også føre til dårligere kommunikation med kørelæreren og i sidste ende resultere i ekstra kørelektioner, længere tid til køreprøven og en større sandsynlighed for at dumpe prøven. Derfor viser det sig ofte, at man får hvad man betaler for.

Kørekort pris i Måløv

Kørekortpriser Måløv

Hos os finder du ikke de laveste priser på kørekort på markedet, for det tilbyder vi ikke. I stedet kan du få en god og mindeværdig oplevelse. Vores kørelærere er ikke bedømt efter antallet af elever, de har haft i løbet af en måned, men snarere på om eleverne har fået en god og personligt tilpasset undervisning. Vores hold består typisk af kun 6 elever, som giver plads til aktiv deltagelse i undervisningen. Vi tror på, at man lærer bedst når man har det sjovt, så vi sørger for at gøre undervisningen til en positiv oplevelse. Hvis du har spørgsmål til vores priser for bilkørekort, er du velkommen til at kontakte os. Vi vil altid give et ærligt og realistisk svar, som du kan regne med i dit budget.

Herunder kan du se vores kørekortpriser.

Kørekortpriser Måløv

Kørekort pris FAQ

Hvordan udregner jeg kørekortprisen?2022-12-13T15:57:26+01:00

Prisen på en lovpakke hos en billig køreskole i f.eks. København kan ligge mellem 12 og 14000 kr. Du skal dog huske på, at der vil være ekstra obligatoriske udgifter, som du skal betale, hvis du skal gennemføre hele dit kørekortforløb. Du skal også være opmærksom på, at de fleste køreskoler fratrækker din rabat på lovpakken, som du har fået, hvis du vælger at skifte skole midt i dit forløb.

LOVPAKKE ALM. KØREKORT KAT. B

12329KR
 • Ubegrænset teori (Gælder i max 6 måneder)
 • 4 lektioner a 45 min. på manøvrebane
 • 4 lektioner a 45 min. på glatbane
 • 16 kørelektioner
 • Pris i alt: 15920,-
 • Spar 3620,- lige nu

ØVRIGE OMKOSTNINGER

 • Prøvegebyr til færdselsstyrelsen: 1000,-
 • Administrationsgebyr: 900,-
 • En kørelektion samt leje af bil til praktiske prøve: Fra 1500,-
 • Online evaluerende prøver: 400,-
 • Ansøgningsblanket: 50,-
 • Lægeerklæring: 400-500,-
 • Førstehjælpskursus hos Quick Trafikskole: 800,-
 • Evt. ekstra kørelektion (1 x 45min.): 475,-
Go to Top