fbpx
Kørekort med automatgear2024-01-30T12:11:14+01:00

Kørekort med automatgear

Hvis du er klar til at køre med automatgear, er vi klar til at tage imod dig.

Siden begyndelsen af 2017 har det været muligt for førstegangserhververe at få kørekort til en personbil med automatgear. Det betyder, at dit kørekort får kode 78 og kun giver dig ret til at køre biler med automatgear.

Hvis du har et almindeligt kørekort, kan du fortsat køre biler med både manuel og automatisk gearkasse. Men hvis du efter at have bestået køreprøven med automatgear ønsker at køre med manuelt gear, skal du bestå en ny praktisk køreprøve i en godkendt skole bil med manuelt gear.

Uddannelsen til automatbilen er nøjagtig den samme som til alle andre klasser – den eneste forskel er, at du i stedet for at køre i en skole bil med manuelt gear, bliver oplært i at betjene en bil med automatisk gear.

Fordelen ved at køre en bil med automatgear er, at du bedre kan koncentrere dig om trafikken, da du ikke behøver at skifte gear. Hvis det lyder som noget, der kunne interessere dig, så skal du blot tilmelde dig og skrive en besked til os i kommentarfeltet med teksten “Jeg vil gerne køre bil med automatgear”.

Bliv kontaktet

En af vores kørelærere vil ringe dig op hurtigst muligt

Kørekort med automatgear – Det skal du vide

Overvejer du at tage kørekort til en bil med automatgear, men er du lidt usikker på, hvad der gælder? Så er du kommet til det rette sted – her kan du læse alt, hvad du har brug for at vide om kørsel med automatgear.

Hvis du efter at have bestået køreprøven med automatgear ønsker at køre med manuelt gear, skal du bestå en ny, praktisk køreprøve i en godkendt skolevogn med manuelt gear.

På manøvrebanen og i køreteknisk anlæg kan du muligvis køre en bil med manuelt gear. Det eneste krav er, at den praktiske køreprøve aflægges i en bil med automatgear

Vil du køre en bil med automatgear?

Hos Quick Trafikskole kan du tage dit kørekort i en bil med automatgear. Tidligere var det altid et krav, at førerne skulle kunne betjene manuel gearkasse og kobling. Men i takt med at flere og flere nye biler er udstyret med automatgear, har trafikstyrelsen ændret kravene til kørekortet. Det betyder, at du som ny elev nu kan tage din køreprøve i en bil med automatgear. Det har den store fordel, at du kan bruge al den tid, du ellers ville bruge på at finde koblingspunktet og skifte gear, på at koncentrere dig om trafikken i stedet.  Når du har bestået teoriprøven og køreprøven, får du et kørekort i kategori B. Dog med en påtegning, der kaldes “kode 78”. Det betyder, at du ikke må køre andre køretøjer end dem, der er udstyret med automatgear.

Hvis du ønsker at køre en bil med manuel gearkasse, skal du tage en ny køreprøve. Derefter må du køre med både manuel og automatisk gearkasse.

Introvideo

Hvad vil det sige at tage kørekort med automatgear?

Når du tager kørekort med automatgear, betyder det, at du ikke skal lære om koblingspunkter i en manuel bil.

Når du har bestået teori- og køreprøven, får du et kørekort til biler med automatisk gear. Det betyder også, at du ikke kan køre biler med manuel gearkasse.

Hvis du ønsker at tage din køreprøve i en bil med automatgear, arrangerer vi det for dig. Du er også velkommen til at kontakte os, hvis du ønsker nogle rutinetimer i en bil med automatgear, eller hvis du har mistet dit kørekort og ønsker at genvinde det med automatgear.

Kørekort med automatgear eller ej – Hvad er forskellen?

Når du kører i en bil med automatgear, behøver du ikke at koble ud, når du bremser, og du behøver aldrig at bekymre dig om koblingspunktet eller gearskiftet under kørslen. Det kan dog være nyttigt at vide, hvordan man skifter mellem de forskellige køreindstillinger, ligesom det kan være nyttigt at vide, at bilen begynder at køre, så snart du slipper bremsen (medmindre du har sat den i frigear).

Når du starter bilen og skifter til ”køre tilstand”, går den automatisk i første gear. Koblingen på bilen skifter automatisk i forhold til bilens hastighed.

Du vil opdage, at der ikke er stor forskel på at køre en bil med og uden automatgear. Du skal bare vænne dig til, at bremsepedalen og speederpedalen er forbundet – hvilket betyder, at når den ene går op, gør den anden det også.

Hvorfor tage et kørekort med automatgear?

Der er en række grunde til, at mange foretrækker at køre med automatgear og derfor får et automatgear bilkørekort. Meget bykørsel er korte afstande og lave hastigheder, så hyppige gearskift kan være unødvendige og vanskelige. Brug i stedet denne tid til at fokusere på trafikken og fokusere på andre ting. Derudover er det mere behageligt at køre i en automatisk bil, fordi du ikke behøver at bekymre dig om at skifte gear – især i trafikken eller på bakker. Dette giver dig mulighed for at slappe mere af og nyde din køretur.

Hos Quick Trafikskole er der mange fordele ved at tage kørekort til bil med automatgear. Vi har stor erfaring med køretimer i denne type biler, og vi ved præcis, hvad der skal til for at gøre dig til en dygtig og sikker bilist. Det kræver lidt øvelse og tålmodighed at være rigtig dygtig til at køre bil med automatgear, men det er bestemt noget, du kan lære med den rette vejledning og træning fra vores kompetente kørelærere. Det er dog ikke altid let at lære at køre en bil med automatgear – især hvis du aldrig har prøvet det før. Derfor vil vi gerne hjælpe og vejlede dig. Til, hvad du skal være opmærksom på, når du kører bil med automatgear. Ved at tage kørekort hos Quick Trafikskole er du sikker på at få den bedst mulige træning og instruktion – vi tager sikkerheden meget alvorligt og giver dig alle de værktøjer, du skal bruge for at være dygtig til at køre en automatgearbil.

Kørekort med automatgear FAQ

Kan jeg godt tage kørekort til automatgear?2022-12-13T15:56:05+01:00

Alle kan tage kørekort til automatgear. Har du allerede et kørekort, så må du gerne køre med en automatgearbil.

Overvejer du at tage kørekort til en bil med automatgear, men er du lidt usikker på, hvad der gælder? Så er du kommet til det rette sted – her kan du læse alt, hvad du har brug for at vide om kørsel med automatgear.

Hvad koster kørekort til automatgear?2022-12-13T15:56:20+01:00

Pris på kørekort til bil (kategori B) med automatgear hos Quick Trafikskole er 14529 kr. Du kommer til at køre med en Porsche, så det kan du godt glæde dig til. Ud over denne pris, så er der også andre øvrige omkostninger, som du kan finde her:

Hvad er forskellen mellem almindeligt kørekort og kørekort med automatgear?2022-12-13T15:56:45+01:00

Når du kører i en bil med automatgear, behøver du ikke at koble ud, når du bremser, og du behøver aldrig at bekymre dig om koblingspunktet eller gearskiftet under kørslen. Det kan dog være nyttigt at vide, hvordan man skifter mellem de forskellige køreindstillinger, ligesom det kan være nyttigt at vide, at bilen begynder at køre, så snart du slipper bremsen (medmindre du har sat den i frigear).

Er automatgear fremtiden?2022-12-13T15:57:11+01:00

Det korte svar er ja! hvis man undersøger statistikkerne, så finder man ud af, at produktionen af automatgearbiler er nu større end manuelle gear.  Det er også blevet langt billigere at producere automatgearbiler i forhold til for bare 5 år siden.

AUTOMATGEAR LOVPAKKE KAT. B

13529KR
 • Ubegrænset teori (Gælder i max 6 måneder)
 • 4 lektioner a 45 min. på manøvrebane
 • 4 lektioner a 45 min. på glatbane
 • 16 kørelektioner
 • Pris i alt: 17149,-
 • Spar 3620,- lige nu

ØVRIGE OMKOSTNINGER

 • Prøvegebyr til færdselsstyrelsen: 1170,-
 • Administrationsgebyr: 900,-
 • En kørelektion samt leje af bil til praktiske prøve: Fra 1500,-
 • Online evaluerende prøver: 400,-
 • Ansøgningsblanket: 50,-
 • Lægeerklæring: 400-500,-
 • Førstehjælpskursus hos Quick Trafikskole: 800,-
 • Evt. ekstra kørelektion (1 x 45min.): 550,-

Hvad siger vores elever?

Mille Bjørn Ohlsen


Super godt forløb hos Quick Trafikskole!

Har netop fået kørekort hos Quick Trafikskole. Super godt forløb! Teoriundervisningen hos Mohamed var fin at komme igennem og let forståelig. Også super god oplevelse med køretimer…

Ahmet Deniz Demirci


Rigtig mange tak for en god fornøjelse

Rigtig mange tak for en god fornøjelse. Det kan klar anbefales, at tage kørekortet her.

YG


Mohamed er en fantastisk kørelærer

Mohamed er en fantastisk kørelærer, og har virkelig nydt det her forløb sammen med ham. En fleksibel og høflig mand, som virkelig kan finde ud af sit arbejde. Kan klart anbefale denne køreskole.

franklin feyeh


Rigtig god køreskole

De Kørelærer Mohamed & Soroush har været meget hjælpsomme, venlige og tålmødige med mig og min mand. De støttede os hele vejen, indtil vi fik endelig vores dansk kørekort.
Tak for alt.
Cosette & Franklin

Kenn


De bedste anbefalinger

Vores søn har netop fået sit kørekort efter et helt igennem professionelt forløb hos Mohammed ved Quick Trafikskole i Ballerup.
Her bliver eleverne ført igennem forløbet med en klar plan og intet virker overladt til tilfældighederne.

Aya


Bedste køreskole

Bestod første køreprøve, da det er en virkelig god køreskole, hvor man kan mærke kørelærerens engagement i at man bliver en god bilist! Kan varmt anbefales

Andreas


Ballerups bedste køreskole

Jeg har efter lidt over 3 måneder fået mit kørekort igennem Quick. Alt har gået lige efter bogen, med gode kørelærer der bedømmer ens kørsel, og tager stilling til hvor i processen man er!

jaspreet Saggu


Bedste køreskole nogensinde😎

Kan helt klart anbefales herfra.
Bedste oplevelse hos Quick Trafikskole.
Gik fra en anden køreskole til denne, hvor det sp endte med jeg bestod.
En stor anbefaling herfra.

Dansk kørelærer-Union
Trafikstyrelsen
Rådet For Sikker Trafik
Ballerup Kommune
Politi
Go to Top