fbpx
Kørekort pris hos køreskole2024-01-02T12:50:39+01:00

Kørekort pris hos køreskole

At erhverve et kørekort kan være en dyr affære, og prisen kan variere meget fra køreskole til køreskole. Det kan være svært at afgøre den faktiske pris, da den er afhængig af både den enkelte person og den valgte køreskole/kørelærer. At få et kørekort kræver både beståelse af teori- og praktisk prøve. For at starte på din kørekort uddannelse, skal du som minimum købe en lovpakke, som indeholder lovens krav til teori- og køreundervisning. I denne artikel vil vi undersøge kørekortpriser hos køreskoler, og hjælpe dig med at forstå, hvad der påvirker prisen på dit kørekort, og hvordan du kan finde den bedste pris for dig.

Lovpakke:
29 teorilektioner
4 lektioner på manøvrebane
16 almindelige kørelektioner på vejen med en kørelærer
4 lektioner på køreteknisk anlæg (glatbane).
Det er dog de færreste, der kan nøjes med mindstekravet som lovpakken indeholder. De fleste elever har brug for ekstra kørelektioner for at være gode nok til at bestå køreprøven.
Ud over lovpakken er der ekstra udgifter du skal inkludere i dit regnskab.
De tungeste poster ser typisk således ud:
Ekstra kørelektioner
En kørelektion samt leje af bil til praktisk prøve
Prøvegebyr til færdselsstyrelsen
Administrationsgebyr
Førstehjælpskursus
Lægeerklæring

Bliv kontaktet

En af vores kørelærere vil ringe dig op hurtigst muligt

Det skal du vide, når du undersøger kørekortpriser hos køreskoler

Det er vigtigt at undersøge prisen på et kørekort grundigt, når man skal sammenligne priser på kørekort. Det er nemlig vigtigt at tage alle relevante omkostninger i betragtning, når man skal sammenligne priser på kørekort i sit lokale område. Det kan være svært at afgøre den faktiske pris på et kørekort, da prisen varierer meget fra køreskole til køreskole, og afhænger både af den enkelte person og den valgte køreskole/kørelærer.

Når man ser en annonceret billig pris på bilkørekort, refereres der typisk til en lovpakkepris, som er lavere end gennemsnittet. Her skal man være opmærksom på, at en billigere pris på lovpakken ikke automatisk betyder en billigere pris på kørekortet. Desværre kan mange elever, der vælger den “billigste pris” opleve ringere kvalitet i undervisningen, længere ventetid mellem kørelektionerne, dårligere kommunikation med kørelæreren og i sidste ende resultere i ekstra kørelektioner, længere tid til at bestå køreprøven og en større sandsynlighed for at dumpe.

Quick Trafikskole tilbyder ikke de billigste priser på kørekort, men i stedet giver vi eleverne en god oplevelse, som de vil huske resten af livet. Vores kørelærere er ikke bedømt efter antallet af elever, men i stedet fokuserer de på at sikre, at eleverne får en god oplevelse og lærer at køre bil efter deres eget tempo. Holdene består typisk af 6 elever, hvilket giver plads til, at alle eleverne kan deltage aktivt i undervisningen. Vi tror på, at man lærer bedst, når man har det sjovt, så de sørger for, at undervisningen er en positiv oplevelse for eleverne.

Hvis du har spørgsmål til Quick Trafikskoles kørekortpriser, er du altid velkommen til at ringe og høre mere. Skolen giver altid ærlige og realistiske svar, som du kan bruge i dit budget.

Herunder kan du se vores kørekortpriser.

Kørekort pris FAQ

Hvordan udregner jeg kørekortprisen?2022-12-13T15:57:26+01:00

Prisen på en lovpakke hos en billig køreskole i f.eks. København kan ligge mellem 12 og 14000 kr. Du skal dog huske på, at der vil være ekstra obligatoriske udgifter, som du skal betale, hvis du skal gennemføre hele dit kørekortforløb. Du skal også være opmærksom på, at de fleste køreskoler fratrækker din rabat på lovpakken, som du har fået, hvis du vælger at skifte skole midt i dit forløb.

LOVPAKKE ALM. KØREKORT KAT. B

12329KR
 • Ubegrænset teori (Gælder i max 6 måneder)
 • 4 lektioner a 45 min. på manøvrebane
 • 4 lektioner a 45 min. på glatbane
 • 16 kørelektioner
 • Pris i alt: 15920,-
 • Spar 3620,- lige nu

ØVRIGE OMKOSTNINGER

 • Prøvegebyr til færdselsstyrelsen: 1170,-
 • Administrationsgebyr: 900,-
 • En kørelektion samt leje af bil til praktiske prøve: Fra 1500,-
 • Online evaluerende prøver: 400,-
 • Ansøgningsblanket: 50,-
 • Lægeerklæring: 400-500,-
 • Førstehjælpskursus hos Quick Trafikskole: 800,-
 • Evt. ekstra kørelektion (1 x 45min.): 475,-

Hvad siger vores elever?

Mille Bjørn Ohlsen


Super godt forløb hos Quick Trafikskole!

Har netop fået kørekort hos Quick Trafikskole. Super godt forløb! Teoriundervisningen hos Mohamed var fin at komme igennem og let forståelig. Også super god oplevelse med køretimer…

Ahmet Deniz Demirci


Rigtig mange tak for en god fornøjelse

Rigtig mange tak for en god fornøjelse. Det kan klar anbefales, at tage kørekortet her.

YG


Mohamed er en fantastisk kørelærer

Mohamed er en fantastisk kørelærer, og har virkelig nydt det her forløb sammen med ham. En fleksibel og høflig mand, som virkelig kan finde ud af sit arbejde. Kan klart anbefale denne køreskole.

franklin feyeh


Rigtig god køreskole

De Kørelærer Mohamed & Soroush har været meget hjælpsomme, venlige og tålmødige med mig og min mand. De støttede os hele vejen, indtil vi fik endelig vores dansk kørekort.
Tak for alt.
Cosette & Franklin

Kenn


De bedste anbefalinger

Vores søn har netop fået sit kørekort efter et helt igennem professionelt forløb hos Mohammed ved Quick Trafikskole i Ballerup.
Her bliver eleverne ført igennem forløbet med en klar plan og intet virker overladt til tilfældighederne.

Aya


Bedste køreskole

Bestod første køreprøve, da det er en virkelig god køreskole, hvor man kan mærke kørelærerens engagement i at man bliver en god bilist! Kan varmt anbefales

Andreas


Ballerups bedste køreskole

Jeg har efter lidt over 3 måneder fået mit kørekort igennem Quick. Alt har gået lige efter bogen, med gode kørelærer der bedømmer ens kørsel, og tager stilling til hvor i processen man er!

jaspreet Saggu


Bedste køreskole nogensinde😎

Kan helt klart anbefales herfra.
Bedste oplevelse hos Quick Trafikskole.
Gik fra en anden køreskole til denne, hvor det sp endte med jeg bestod.
En stor anbefaling herfra.

Go to Top