fbpx
Kørekort med automatgear i Skovlunde2024-01-02T12:23:42+01:00

Kørekort med automatgear i Skovlunde

I Skovlunde har man nu mulighed for at tage kørekort i automatgear. Dette er en god nyhed for mange unge og ældre, som måske har svært ved at håndtere kørsel i manuel gearkasse. Med automatgear er man ikke længere nødt til at bekymre sig om at skifte gear og kan i stedet fokusere på trafikken og sikkerheden. Dette kan også være en fordel for personer med fysiske udfordringer, som ellers ikke ville have mulighed for at tage kørekort. I denne artikel vil vi tage et nærmere kig på, hvordan man tager kørekort med automatgear i Skovlunde og hvilke fordele dette kan have.

Få dit kørekort i automatgear hos Quick Trafikskole nær Skovlunde

Er du på udkig efter en trafikskole som typisk kører i Skovlunde, der tilbyder kørekort i automatgear? Så er Quick Trafikskole det rette valg for dig. Tidligere var det et krav, at førerne skulle kunne betjene manuel gearkasse og kobling, men i takt med at flere nye biler er udstyret med automatgear, har trafikstyrelsen ændret kravene. Det betyder, at du som ny elev nu kan tage din køreprøve i en bil med automatgear hos Quick Trafikskole. Det giver dig muligheden for at koncentrere dig om trafikken i stedet for at skifte gear. Kontakt os for at booke din første undervisningstime i en bil med automatgear.

Bliv kontaktet

En af vores kørelærere vil ringe dig op hurtigst muligt

Kørekort med automatgear – et alternativ til manuel gearkasse i Skovlunde

Er du i tvivl om, hvilken type gearkasse du skal tage kørekort i? På Quick Trafikskole nær Skovlunde har du nu muligheden for at vælge mellem kørekort i automatgear eller manuel gearkasse. Med automatgear behøver du ikke at bekymre dig om koblingspunktet eller gearskiftet under kørslen, men det kan være nyttigt at vide, hvordan man skifter mellem de forskellige køreindstillinger. Hvis du derimod vælger at tage kørekort i en bil med manuel gearkasse, vil du lære om koblingspunkter og gearskift under kørslen. Uanset hvad du vælger, kan du være sikker på at få kompetent undervisning og forberedelse til køreprøven hos Quick Trafikskole nær Skovlunde.

Forstå kravene til kørekort i automatgear i Skovlunde

Er du i tvivl om, hvad der gælder for kørekort i automatgear i Skovlunde? På Quick Trafikskole kan du få alle de oplysninger, du har brug for. Først og fremmest skal det nævnes, at hvis du efter at have bestået køreprøven med automatgear ønsker at køre med manuelt gear, skal du bestå en ny praktisk køreprøve i en godkendt skolevogn med manuelt gear. På manøvrebanen og i køreteknisk anlæg kan du muligvis køre en bil med manuelt gear, det eneste krav er, at den praktiske køreprøve aflægges i en bil med automatgear. Når du har bestået teori- og køreprøven, får du et kørekort til biler med automatisk gear, og du kan ikke køre biler med manuel gearkasse. Kontakt Quick Trafikskole i Skovlunde for mere information og tilmelding til kørekort i automatgear.

Kør sikrere i trafikken med kørekort i automatgear i Skovlunde

“Er du interesseret i at øge din sikkerhed i trafikken med et kørekort i automatgear?

På Quick Trafikskole nær Skovlunde kan du få den nødvendige træning og forberedelse til at køre sikkert i en bil med automatgear. Automatgear gør det nemmere at koncentrere sig om trafikken, da du ikke skal bekymre dig om koblingspunktet eller gearskiftet under kørslen. Samtidig kan det også være en god idé at vide, hvordan man skifter mellem de forskellige køreindstillinger i automatgear. På Quick Trafikskole i Skovlunde får du kompetent undervisning og træning, så du er godt forberedt til køreprøven og kørslen i trafikken. Kontakt os for at tilmelde dig til kørekort i automatgear og øg din sikkerhed i trafikken.”

Quick Trafikskole i Skovlunde tilbyder kørekort i automatgear for nye elever

Er du en ny elev, der ønsker at tage kørekort i en bil med automatgear i Skovlunde? Så kan Quick Trafikskole hjælpe dig. Trafikstyrelsen har ændret kravene til kørekortet, så det nu er muligt for nye elever at tage kørekort i en bil med automatgear. Det betyder, at du kan bruge al den tid, du ellers ville bruge på at finde koblingspunktet og skifte gear, på at koncentrere dig om trafikken i stedet. På Quick Trafikskole i Skovlunde kan vi arrangere din køreprøve i en bil med automatgear og give dig den træning og forberedelse, du har brug for. Kontakt os for at tilmelde dig til kørekort i automatgear og kom godt i gang med at køre.

Hvorfor tage et kørekort med automatgear?

Hos Quick Trafikskole nær Skovlunde tilbyder vi kørekort til bil med automatgear, fordi det har mange fordele. Automatgear gør det nemmere at koncentrere sig om trafikken, da man ikke skal bekymre sig om gearskift og koblingspunktet under kørslen. Det giver også en mere behagelig køreoplevelse, da man ikke skal bekymre sig om at skifte gear, især i trafikken eller på bakker.

Vores erfarne instruktører har stor erfaring med kørsel i automatgear biler og vil give dig den nødvendige træning og vejledning, så du kan blive en sikker og dygtig bilist. Vi tilbyder også muligheden for at køre i en Porsche, som kan gøre køreundervisning mere spændende, men også ret nem og enkel. Kontakt os for at tilmelde dig til kørekort i automatgear og få den bedste køreundervisning som du kan finde i Skovlunde og omegn.

Kørekort med automatgear FAQ

Kan jeg godt tage kørekort til automatgear?2022-12-13T15:56:05+01:00

Alle kan tage kørekort til automatgear. Har du allerede et kørekort, så må du gerne køre med en automatgearbil.

Overvejer du at tage kørekort til en bil med automatgear, men er du lidt usikker på, hvad der gælder? Så er du kommet til det rette sted – her kan du læse alt, hvad du har brug for at vide om kørsel med automatgear.

Hvad koster kørekort til automatgear?2022-12-13T15:56:20+01:00

Pris på kørekort til bil (kategori B) med automatgear hos Quick Trafikskole er 14529 kr. Du kommer til at køre med en Porsche, så det kan du godt glæde dig til. Ud over denne pris, så er der også andre øvrige omkostninger, som du kan finde her:

Hvad er forskellen mellem almindeligt kørekort og kørekort med automatgear?2022-12-13T15:56:45+01:00

Når du kører i en bil med automatgear, behøver du ikke at koble ud, når du bremser, og du behøver aldrig at bekymre dig om koblingspunktet eller gearskiftet under kørslen. Det kan dog være nyttigt at vide, hvordan man skifter mellem de forskellige køreindstillinger, ligesom det kan være nyttigt at vide, at bilen begynder at køre, så snart du slipper bremsen (medmindre du har sat den i frigear).

Er automatgear fremtiden?2022-12-13T15:57:11+01:00

Det korte svar er ja! hvis man undersøger statistikkerne, så finder man ud af, at produktionen af automatgearbiler er nu større end manuelle gear.  Det er også blevet langt billigere at producere automatgearbiler i forhold til for bare 5 år siden.

AUTOMATGEAR LOVPAKKE KAT. B

13529KR
 • Ubegrænset teori (Gælder i max 6 måneder)
 • 4 lektioner a 45 min. på manøvrebane
 • 4 lektioner a 45 min. på glatbane
 • 16 kørelektioner
 • Pris i alt: 17149,-
 • Spar 3620,- lige nu

ØVRIGE OMKOSTNINGER

 • Prøvegebyr til færdselsstyrelsen: 1170,-
 • Administrationsgebyr: 900,-
 • En kørelektion samt leje af bil til praktiske prøve: Fra 1500,-
 • Online evaluerende prøver: 400,-
 • Ansøgningsblanket: 50,-
 • Lægeerklæring: 400-500,-
 • Førstehjælpskursus hos Quick Trafikskole: 800,-
 • Evt. ekstra kørelektion (1 x 45min.): 550,-

Hvad siger vores elever?

Mille Bjørn Ohlsen


Super godt forløb hos Quick Trafikskole!

Har netop fået kørekort hos Quick Trafikskole. Super godt forløb! Teoriundervisningen hos Mohamed var fin at komme igennem og let forståelig. Også super god oplevelse med køretimer…

Ahmet Deniz Demirci


Rigtig mange tak for en god fornøjelse

Rigtig mange tak for en god fornøjelse. Det kan klar anbefales, at tage kørekortet her.

YG


Mohamed er en fantastisk kørelærer

Mohamed er en fantastisk kørelærer, og har virkelig nydt det her forløb sammen med ham. En fleksibel og høflig mand, som virkelig kan finde ud af sit arbejde. Kan klart anbefale denne køreskole.

franklin feyeh


Rigtig god køreskole

De Kørelærer Mohamed & Soroush har været meget hjælpsomme, venlige og tålmødige med mig og min mand. De støttede os hele vejen, indtil vi fik endelig vores dansk kørekort.
Tak for alt.
Cosette & Franklin

Kenn


De bedste anbefalinger

Vores søn har netop fået sit kørekort efter et helt igennem professionelt forløb hos Mohammed ved Quick Trafikskole i Ballerup.
Her bliver eleverne ført igennem forløbet med en klar plan og intet virker overladt til tilfældighederne.

Aya


Bedste køreskole

Bestod første køreprøve, da det er en virkelig god køreskole, hvor man kan mærke kørelærerens engagement i at man bliver en god bilist! Kan varmt anbefales

Andreas


Ballerups bedste køreskole

Jeg har efter lidt over 3 måneder fået mit kørekort igennem Quick. Alt har gået lige efter bogen, med gode kørelærer der bedømmer ens kørsel, og tager stilling til hvor i processen man er!

jaspreet Saggu


Bedste køreskole nogensinde😎

Kan helt klart anbefales herfra.
Bedste oplevelse hos Quick Trafikskole.
Gik fra en anden køreskole til denne, hvor det sp endte med jeg bestod.
En stor anbefaling herfra.

Go to Top