fbpx
Kørekort pris i Skovlunde2023-03-02T12:41:19+01:00

Kørekort pris i Skovlunde

Prisen for at få et kørekort varierer meget mellem køreskoler. Det kan være svært at afgøre den faktiske pris, da den afhænger både af den enkelte person og den køreskole/kørelærer, man vælger. At få et kørekort kræver, at man består både teoriprøven og den praktiske prøve.
Man skal som minimum købe den såkaldte lovpakke, når man starter på kørekortet. Lovpakken indeholder det, loven kræver som minimum af teori- og køreundervisning:
29 teorilektioner
4 lektioner på manøvrebane
16 almindelige kørelektioner på vejen med en kørelærer
4 lektioner på køreteknisk anlæg (glatbane).
Men de færreste kan nøjes med minimumskravene fra lovpakken. De fleste elever har brug for ekstra kørelektioner for at være gode nok til at bestå køreprøven.
Ud over lovpakken, er der yderligere udgifter, man skal inkludere i sit budget:
Ekstra kørelektioner
En kørelektion samt leje af bil til praktisk prøve
Prøvegebyr til Færdselsstyrelsen
Administrationsgebyr
Førstehjælpskursus
Lægeerklæring

Bliv kontaktet

En af vores kørelærere vil ringe dig op hurtigst muligt

Når du skal sammenligne prisen på et kørekort, skal du tage alle relevante omkostninger i betragtning og undersøge grundigt de tilgængelige priser i dit lokale område. Det er vigtigt at være opmærksom på, at en billigere pris på en lovpakke ikke nødvendigvis betyder, at du får en billig pris på dit kørekort. Desværre kan mange elever, der vælger den “billigste pris på kørekort”, opleve ringere kvalitet og længere ventetid mellem kørelektionerne.

Dette kan også føre til dårligere kommunikation med kørelæreren, og kan i sidste ende resultere i ekstra kørelektioner, længere tid til køreprøven og en større sandsynlighed for at dumpe prøven. På denne måde kan det at vælge den billigste pris ende med at koste mere i sidste ende. Dette viser, at det ofte gælder, at du får hvad du betaler for.

kørekortpriser Nær Skovlunde

Hos Quick Trafikskole i Skovlunde finder du ikke de billigste priser på markedet, men i stedet får du en god oplevelse, som du vil huske resten af dit liv. Vores kørelærere bliver ikke målt efter antallet af elever de har haft gennem deres køreskole, men i stedet fokuserer vi på at sikre at eleverne får en god oplevelse og lærer at køre bil efter deres eget tempo.

Vores hold i Skovlunde består typisk af 6 elever, hvilket giver plads til at alle eleverne kan deltage aktivt i undervisningen. Vi tror på, at man lærer bedst, når man har det sjovt, så vi sørger for, at undervisningen bliver en positiv oplevelse.

Hvis du har spørgsmål om vores kørekortpriser, er du altid velkommen til at ringe til os, og vi vil gerne give dig et ærligt og realistisk svar, som du kan bruge i dit budget.

Herunder kan du se vores kørekortpriser.

kørekortpriser Nær Skovlunde

Kørekort pris FAQ

Hvordan udregner jeg kørekortprisen?2022-12-13T15:57:26+01:00

Prisen på en lovpakke hos en billig køreskole i f.eks. København kan ligge mellem 12 og 14000 kr. Du skal dog huske på, at der vil være ekstra obligatoriske udgifter, som du skal betale, hvis du skal gennemføre hele dit kørekortforløb. Du skal også være opmærksom på, at de fleste køreskoler fratrækker din rabat på lovpakken, som du har fået, hvis du vælger at skifte skole midt i dit forløb.

LOVPAKKE ALM. KØREKORT KAT. B

12329KR
 • Ubegrænset teori (Gælder i max 6 måneder)
 • 4 lektioner a 45 min. på manøvrebane
 • 4 lektioner a 45 min. på glatbane
 • 16 kørelektioner
 • Pris i alt: 15920,-
 • Spar 3620,- lige nu

ØVRIGE OMKOSTNINGER

 • Prøvegebyr til færdselsstyrelsen: 1000,-
 • Administrationsgebyr: 900,-
 • En kørelektion samt leje af bil til praktiske prøve: Fra 1500,-
 • Online evaluerende prøver: 400,-
 • Ansøgningsblanket: 50,-
 • Lægeerklæring: 400-500,-
 • Førstehjælpskursus hos Quick Trafikskole: 800,-
 • Evt. ekstra kørelektion (1 x 45min.): 475,-
Go to Top